Porządek w domu nie zrobi się sam, ale jak pozbyć się bałaganu? Jako profesjonalna firma sprzątająca mamy dla Ciebie kilka prostych porad. Sprawią one, że porządki – zarówno te codzienne, jak i gruntowne – będą o wiele przyjemniejsze i co ważniejsze skuteczne. Poniżej 7 porad, które ułatwią sprzątanie domów i mieszkań — niezależnie od ich rozmiaru i ilości lokatorów.
Odkładaj wszystko na miejsce
Brak systematyczności to główna przyczyna powstawania bałaganu. Rzucone na podłogę skarpetki, pozostawione na blacie stołu talerze i kubki, porozrzucane kosmetyki, leki, czy pozostawione na dywanie zabawki – wystarczy spojrzeć i ma się wrażenie, że w domu jest brudno.
Nasza rada: przypisz konkretne miejsce danym przedmiotom. Na przykład ciuchy, jeśli brudne do brudnika, czyste ułożyć i do szafy, naczynia do zlewu lub zmywarki. Zabawki i kosmetyki do przeznaczonego dla nich pudła.
Zauważaliśmy, że świetnym rozwiązaniem na bałagan są kartonowe/plastikowe pudełka, możesz znaleźć je w sklepach związanych z wystrojem wnętrz – są dostępne w najróżniejszych kolorach, wzorach i wielkościach. Daje to możliwość idealnego dopasowania do Twoich potrzeb. Przeanalizuj, ile pudełek potrzebujesz, weź pod uwagę:
jakie przedmioty chcesz w nich trzymać,
ich wielkość,
gdzie będą przechowywane (pomieszczenia: przedpokój, pokoje, łazienka).
Przygotuj tyle pudełek, ile potrzebujesz, a potem podziel przedmioty na grupy i pochowaj je tematycznie. Dodatkowo dla ułatwienia zawsze możesz opisać pudła. Ustal z domownikami, gdzie co ma być przechowywane i konsekwentnie się tego trzymaj. Taki pozytywny nawyk odkładania wszystkiego na miejsce, ułatwi wam życie.
Wprowadź zasadę kwadransa
Czym jest ta zasada? Z naszego doświadczenia wynika, że większość codziennego bałaganu może zniknąć w kwadrans.
Zaufaj nam – jako wiemy, o czym mówimy. Często w ciągu dnia nie ma się czasu na wiele czynności, ale wystarczy, że wieczorem — zanim pójdziesz spać — poświęcisz około 15 minut na sprzątanie. Dzięki temu rano obudzisz się w czystym, uporządkowany wnętrzu, Zastanawiasz się, co można wykonać w kwadrans? Oto parę czynności, które są łatwe i nie zabierają niepotrzebnie czasu:
Zebranie naczyń z pokoi, pozmywanie lub wsadzenie do zmywarki. Nie zapomnij o kubkach — one zawsze gdzieś się ukrywają ;) .
Odłóż na miejsce wszystkie ubrania i przedmioty, które znajdują się nie tam, gdzie powinny — możesz za to przygotować rzeczy do pracy lub szkoły.
Przetrzyj na mokro blaty.
Właśnie te proste zadania często robią wielką różnicę w domu. Jeśli wszyscy domownicy będą się do niej stosować codziennie, a to znacznie wygodniej będzie się wam żyło, a przysłowiowe 15 minut zmieni się w 5.
Natychmiast wycieraj plamy
To bardzo prosty trik, dzięki niemu będzie potrzeby szorowania stołów, blatów czy podłóg w domu. Jeśli coś się wyleje, spadnie – podczas gotowania, jedzenia czy innej czynności, najlepiej od razu przystąpić do działania. Powierzchnie drewniane, metalowe czy kamienne wystarczy przetrzeć gąbką i papierowym ręcznikiem. W przypadku dywanów czy tapicerki mamy parę porad jak ekologicznie oczyścić takie powierzchnie. Pamiętaj, dopóki plama jest świeża, jej usunięcie zajmie tylko chwilę – kiedy jednak zaschnie, domycie powierzchni będzie bardziej czasochłonne.
Sprzątaj od góry do dołu
nasza rada: najlepiej porządki zaczynać od prac na wysokości, czyli np. ścieranie kurzy, mycie okien, przecieranie tapicerki, a dopiero z czasem przechodzić do niższych poziomów, np. odkurzanie, czy mopowanie podłóg. Z naszego doświadczenia wynika, że to najlepszy z możliwych sposobów na czystość nie tylko w domu, ale i w pracy. Dzięki takiemu sprzątaniu ograniczasz czas prac do minimum i nie będzie trzeba nic powtarzać. W sekrecie powiemy Ci, że Każda dobra firma sprzątająca stosuje się do tej zasady – to niezawodny sposób na sprawne sprzątanie każdych pomieszczeń.
Zachęć do wspólnego sprzątania domowników
Sprzątanie mieszkania czy domu przez jedną osobę to duże wyzwanie – szczególnie jeżeli musisz to pogodzić z ciężką pracą (fizyczną bądź umysłową) lub zajmujesz się dziećmi, osobami niepełnosprawnymi czy niedołężnymi. Czasami może doprowadzić do całkowitego wyczerpania i bezsilności, dlatego warto dzielić się obowiązkami z najbliższymi czy współlokatorami. Mimo że nie każdy lubi sprzątać, jeśli podzielicie się obowiązkami, wszyscy odniesiecie z tego korzyść. W czystym mieszkaniu przyjemnie się spędza czas. Można zapraszać znajomych bez cienia wstydu i w końcu wspólnie z rodziną spędzać wesoły czas na rozrywkach np. grach planszowych.
Jak to zrobić? Najlepiej stwórz listę, np. na tygodniowym planie, na której będzie dokładnie określone, kto przejmuje jakie obowiązki.np. na 3 osoby można podzielić tak, że przez tydzień: 1 osoba zajmuje się łazienką i toaletą. 2 osoba salon i odkurzanie pomieszczeń. 3 sprzątanie kuchni. Po tygodniu zmiana. Dzięki takiemu podziałowi obowiązków zawsze wiadomo, czyja kolej na wyniesienie śmieci, lub kto powinien wyciągnąć naczynia ze zmywarki.
Ustal plan porządków
Pamiętaj, dobry plan to połowa sukcesu – dzięki niemu nie zapomnisz o tym, co masz doprowadzać do porządku, jesteś w stanie rozłożyć i dostosować pracę do czasu i sił, które chcesz na nie poświęcić. Zawsze możesz rozpisać taki plan kartce, zawiesić na lodówce lub tablicy korkowej, lub wbić do planera w komórce. Dzięki temu zawsze będziesz wiedzieć, co masz wykonać w danym dniu.
Proponujemy, ustalenie planu sprzątania podzielonego na 3 etapy:
Plan codzienny — to obowiązki, wykonywane każdego dnia — ich zadaniem jest utrzymanie w domu porządek. Należą do nich:
zmywanie naczyń ręcznie lub załadowanie do zmywarki brudnych wyciągniecie czystych naczyń,
przecieranie blatów na mokro (usuwa przyschniętych plam),
czyszczenie płyty kuchennej,
odkładanie rzeczy na miejsce,
sprzątanie u zwierząt (klatki, kuwety) - jeśli takie masz :) .
Plan tygodniowy — obowiązki, które wymagają więcej czasu, można podzielić tak, aby każda czynność przypadała na inny dzień tygodnia, tym samym nadmiernie nie obciążała grafiku oraz nie kolidowała z innymi planami. Co można zaplanować:
odkurzanie i mycie podłóg,
pranie i prasowanie,
przegląd lodówki — sprawdź, czy nie ma przeterminowanych produktów, spleśniałych warzyw,
porządki w szafkach kuchennych i szafach z ubraniami,
czyszczenie łazienki i toalety.
Plan kwartalne – to wymagające obowiązki, którymi nie trzeba zajmować się zbyt często. Wśród nich można wymienić:
mycie okien,
czyszczenie żyrandoli,
czyszczenie piekarnika,
doczyszczanie fug podłogowych
mycie lodówki,
pranie dywanów,
pranie tapicerki.
W wyjątkowych sytuacjach możesz skorzystać z pomocy firmy sprzątającej
Niestety czasem dochodzi do tego, że bałagan przerasta mieszkańców. Uporanie się z nim w pojedynkę zajęłoby tyle czasu, zdrowia i sił, że lepiej wynająć w takiej sytuacji profesjonalną firmę sprzątającą.
Do takich wyjątkowych sytuacji można zaliczyć:
sprzątanie po remoncie,
przy zmianie lokatorów w mieszkaniu (np. mieszkania na wynajem),
potrzebna osoba sprzątająca na etat (np. poniedziałek piątek na 1-2 h),
Comentários