W obecnych czasach coraz trudniej jest nam znaleźć na wszystko czas. Istotnym elementem dbania o czystość domu jest pielęgnacja ręczników, ale jak powinniśmy dbać o czystość ręczników? Ten artykuł odpowie na to pytanie.
Sporadyczne pranie
Ręczniki kąpielowe powinniśmy prać po zaledwie 3-4 użyciach. Wilgotny ręcznik to raj dla bakterii, drobnoustrojów, roztoczy, które się w nim zadomawiają, zanim pojawi się brzydki zapach. Jeszcze częściej powinno się prać ręczniki kuchenne lub wiszące przy umywalce — ponieważ używa ich często wiele osób i wiszą w miejscach, w których bakterii nie brakuje. Rekomenduje się ich wymianę co dwa dni.
Niewłaściwe przechowywanie
Przy zawieszeniu kilku ręczników na jednym wieszaku nie będą mogły swobodnie wyschnąć, co spowoduje namnażanie się na nim bakterii. W takiej sytuacj jeżeli masz mokry ręcznik to do wyschnięcia najlepiej odłożyć go na inne miejsce. Dzięki temu będziesz cieszyć się dłużej jego czystością.
Pranie w nieodpowiednich temperaturach
Za optymalną ciepłotę wody uważa się 40 lub 60℃. Oczywiście temperatura prania powinna być dostosowana do rodzaju tkaniny i zaleceń producenta, które są podane na metce ręcznika.
Jeśli nie chcesz zniszczyć materiału ręcznika, a także innych ubrań, zaleca się, aby prać je osobno. Szczególnie nowe ręczniki w praniu tracą włoski, które osiadają na innych ciuchach. Często nie jest to widoczne na wilgotnych tkaninach, ale gdy wyschną, będą wyglądały nie estetycznie.
Nadmiar środków chemicznych
Przy praniu ręczników nie przesadzajmy ze środkami piorącymi w przypadku większości ręczników, chemia zostanie wchłonięta przez włókna ręcznika. Późniejsze korzystanie z takiego ręcznika może spowodować podrażnienia skóry i wysypki.
Przygotowanie przed złożeniem
Warto jest wstrząsnąć lub wytrzepać ręcznik po zdjęciu z suszarki. Ta czynność umożliwi pozbycie się ewentualnego nadmiaru chemii, czy też włókien z ręcznika po praniu.
Comments