top of page

Wykładziny jak o nie dbać w pomieszczeniach komercyjnych?

Zdjęcie autora: joanna9344joanna9344

Czy zdarza się, że gdy wchodzisz do pracy, czujesz nieprzyjemny zapach? Na wykładzinie widzisz brzydkie plamy albo piasek? Jeśli choć raz odpowiedziałeś/łaś: TAK. Oznacza to, że trzeba zwrócić szczególną uwagę na czystość podłóg w Twoim przedsiębiorstwie. Wykładziny czasem i dywany w przestrzeniach komercyjnych takich jak: biura, centrum spa, hotele, kina, teatry, przedszkola użytkowane są niezależnie od pory roku, czy pogody. Warto więc wiedzieć, jak o nie dbać i czyścić, by posłużyły na dłużej.


Pracownicy podczas sprzątania wykładzin
Dbamy o czystość w Twoim biurze!

Wystrój w pomieszczeniach komercyjnych a wykładziny

Zacznijmy od tego, że aby pracownicy i klienci czuli się dobrze w danym otoczeniu. Poza zapewnieniem przez pracodawcę podstawowego wyposażenia takiego jak meble, oświetlenie, duże znaczenie ma również wystrój wnętrz. Właśnie dlatego w pomieszczeniach biurowych pojawiają się rośliny oraz wykładziny podłogowe nieraz wygodne sofy i stoliki kawowe dla klientów. W niektórych firmach powstają chillout roomy, które zapewniają relaks i pomagają w kreatywności w pracy.


Aby utrzymać wysoki standard czystości, należy dbać o porządek w pomieszczeniach w szczególności powierzchni płaskich. Trzeba pamiętać, że sporadycznie czyszczona wykładzina czy dywan nie tylko zbiera brud, kurz i odpadki, ale staje się idealnym miejscem dla roztoczy i źródłem alergenów. Nieprawidłowe dbanie o czystość podług powoduje, że one zaczynają nieestetycznie wyglądać, a także nieprzyjemnie pachnąć. Może to odstraszyć klientów, ale i pracownicy mogą odczuwać dyskomfort podczas pracy.


Jak często czyścić wykładziny?

W prosty sposób można zapobiec gromadzeniu się w wykładzinie zanieczyszczeń. Podstawą zachowania czystości będzie cykliczne odkurzanie. Dobrym rozwiązaniem będzie korzystanie z profesjonalnych usług sprzątania w tym prania dywanów. Wykwalifikowane zespoły często dysponują dokładną wiedzą i specjalistycznym wyposażeniem, które umożliwia im doprowadzenie wykładziny do zadowalającego stanu. Profesjonalna ekipa sprzątająca PIXY poradzi sobie z tym zadaniem bez problemu. Oprócz cyklicznego sprzątania, pranie wykładzin najlepiej zamawiać od 2 do 4 razy w ciągu roku, najlepiej przed i zaraz po sezonie jesienno- zimowym, gdyż wtedy powstaje najwięcej zanieczyszczeń. Można też wtedy zlecić dodatkowo czyszczenie tapicerki na meblach, które wymagałyby takiego odświeżenia. Takie cykliczne dbanie o czystość wykładzin, dywanów i tapicerki sprawi, że w pomieszczeniu będzie panował większy porządek oraz miły zapach. Co z kolei pozwoli pracownikom bardziej skupić się na pracy i nie będzie odstraszać klientów.


Jak prawidłowo czyścić wykładziny w pomieszczeniach komercyjnych?

W zależności od stopnia zabrudzenia można stosować jedna z dwóch metod czyszczenia wykładzin dywanów:


czyszczenie wykładzin na sucho prze szorowarkę jednotarczową
Czyszczenie wykładzin na sucho

Czyszczenie na sucho — stosowane w przypadku materiałów i powierzchni, które nie powinny być czyszczone wodą. Technika ta zalecana jest dla zabrudzeń niewielkiego stopnia i nie wiąże się z wyłączeniem powierzchni na kilka godzin.


Sposób sprzątania:

Zazwyczaj procedura opiera się na spryskaniu wykładziny specjalnym preparatem do kapsułkowania, a następnie maszynowe wtarcie środka w runo wykładziny. Do tej czynności stosuje się tzw. szorowarkę jednotarczową ze zbiornikiem na roztwór roboczy (wyposażona jest w szczotkę do wykładzin dywanowych).

Roztwór zostaje odessany z powierzchni odkurzaczem kolumnowym albo innym sprzętem o dużej sile zasysania. Technika na sucho, znana też jako kapsułkowanie bądź metoda suchej piany, wymaga powtórzenia po około 4-6 miesiącach.


UWAGA! Po kilkukrotnym czyszczeniu wykładziny metodą kapsułkową tam, gdzie to możliwe najlepiej wyprać ją gruntownie metodą ekstrakcji, co pomoże w pozbyciu się resztek zalegającej chemii.


Odkużanie na mokro szarej wykładziny
Czyszczenie wykładzin na mokro

Pranie wykładzin na mokro — sprawdza się przy silnych zabrudzeniach lub odświeżeniu wykładzin po długim użytkowaniu. Wiąże się to z koniecznością wyłączenia powierzchni z użytku na kilka godzin, żeby wyschnęła. Dlatego najlepiej pranie dywanów, tapicerki itp. realizować po godzinach pracy przedsiębiorstwa w godzinach wieczornych lub na weekendy.


Sposób sprzątania:

Najpierw wykładzinę należy odkurzyć, a następnie podnieść runo. Następny krok to natryskiwanie materiału środkiem czyszczącym — jego zadanie to rozpuszczenie zabrudzeń — preparat ten się nie pieni. Końcowy element to odsysanie preparatu ekstraktorem, czyli specjalnym urządzeniem natryskowo-ssącym (ekstrakcyjnym).

Proces ten dla najlepszego efektu najlepiej powtarzać 1-2 w roku. Oprócz tego nie powinno się zapominać o cyklicznym odkurzaniu.


Pamiętajmy jednak, że tylko prawidłowe czyszczenie wykładziny i dywanów pomieszczeniach komercyjnych gwarantuje, że powierzchnie płaskie będą wyglądać czysto i schludnie. Regularne dbanie o czystość w firmie jest możliwa, zwłaszcza jeśli dopasujesz technologie sprzątania do swoich potrzeb – to dobra inwestycja, która pozwala ograniczyć koszty prowadzenia przedsiębiorstw.

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Commenti


  • Google Places
  • Facebook

©2022 by PIXY sp. z o.o..

bottom of page